Benjamin Cem Gencoglu
Jim Corn Pose

Zkuste si umění vitální bodů kyusho s velmistrem Jimem Cornem.
Umíte zneškodnit protivníka jednou ranou? Umíte rozhodovat boj v jedné sekundě? Jestli ne, můžete se to naučit na dvou denním seminář Jima Corna v dubnu v Praze.

Je jedno, jakému bojovému umění se věnujete, protože velmi efektivní techniky vitálních bodů kyusho můžete aplikovat prostřednictvím kteréhokoli bojového umění či sportu. Ba dokonce nemusíte mít v této oblasti vůbec žádné zkušenosti, abyste je dokázali použít. Jde pouze o přesnost a načasování.

Jim Corn je držitelem 9. Danu, učitelem špičkové úrovně a zakladatelem organizace Okuden Cyrcle, která se zabývá šířením umění kyusho. Corn se toto staré japonské umění učil přímo u jeho znovu objevitele George Dillmana, jehož byl od roku 1986 osobním žákem.

„Na semináři u Vsetína nám v únoru třináctiletý kluk, který se s kyusho seznámil úplně poprvé, levačkou ´vypnul´svého tátu, bývalého legionáře,“ říká s úsměvem Martin Zvonař z organizačního týmu dubnového semináře. A dokumentuje tak zároveň podstatu používání vitálních bodů: když znáte přesné místo a umíte ho zasáhnout, je jedno, kdo proti vám stojí, protože dlouho stát nebude.

Autor textu si „dopřál“ jeden, nepříliš silný, kop na vitální bod v horní části svého stehna. Těžko říct, co se pak dělo dřív, jestli otočení o 90 stupňů, poklesnutí v kolenou až téměř do kleku, zcela nesmyslné rozpažení… každopádně blesková a vším pronikající bolest. Jak bych se cítil, kdyby mě při ukázce Zvonař kopl plnou silou, si nechci ani představovat. Ovšem o tom, že bych v boji nemohl pokračovat, jsem přesvědčen stoprocentně.

„Kyusho se zaměřuje na zasahování nervových zakončení, nebo nervových křížení ze správných úhlů, protože jen tak můžete vitální bod zasáhnout účinně,“ shrnuje stručně základní obsah svých seminářů Jim Corn. Anatomie lidského těla je totiž přizpůsobena tomu, aby citlivé nervy chránila pod příkrovem svalů a šlach a nervová zakončení, která je potřeba zasahovat, bývají různě otočená. Právě proto, aby dávného člověka nemohlo vyřadit například náhodné zasažení citlivého místa při prolézání mezi větvemi pralesa.

„Když to řeknu co nejjednodušeji, znalost vitálních bodů vás neučí jak udeřit, nebo kopnout. Učí vás, jak přesně zasáhnout, zatlačit, nebo zmáčknout. Jestli to uděláte pomocí boxerského, nebo karatistického úderu, to už záleží na vás,“ přibližuje učitel kyusho Martin Zvonař, který se mu věnuje více, než 10 let.

Jim Corn a jeho kolega Benjamin Cem Gencoglu (7. dan) se na semináři v Praze zaměří na čtyři oblasti:
– Okamžité zneškodnění protivníka v sebeobranných aplikacích
– Útok na stabilitu útočníka a krevní oběh
– Rychlé sebeobranné aplikace ukončené K.O. technikou
– Nadstavbové aplikace vitálních bodů

Seminář se uskuteční o víkendu 14. a 15. dubna 2018 v dojo Aikido Karlín
(Křižíkova 48, Praha 8 – Karlín, stanice metra „B“ Křižíkova.)

Kontakty: Martin Zvonař, e-mail: okudencirclecz@gmail.com, www.KYUSHO-OCCZ.cz, facebook: Kyusho CZ
Pro mimopražské je možnost přespání (karimatka, spacák) s kompletním zázemím za symbolickou cenu.
Více informací na kontaktním e-mailu.