Judista Lukáš Krpálek při premiéře v nejvyšší váhové kategorii ukázal, že bude znovu patřit mezi hlavní favority.

 

Olympijský vítěz sice nakonec skončil na Grand Prix v Düsseldorfu pátý bez medaile, ale v průběhu turnaje porazil světovou dvojku Daniela Nateu, Rumuna vážícího přes 170 kilogramů.

 

Krpálek prohrál až poslední dva zápasy – v semifinále s mladým Japoncem Kokorou Kageurou až v prodloužení a v boji o bronz s Kazachem Jeržanem Šynkejevem, přestože byl v obou aktivnější než soupeři. Bohužel nová pravidla v judu, kdy se doba zápasu zkrátila z pěti na čtyři minuty, ho znevýhodňují. „Kdyby trval zápas pět minut, dopadl by jinak. Za čtyři minuty se nedá dohnat, když člověk udělá chybu,“ řekl Krpálek. „Upadl jsem a nebyl čas to zvrátit, to mě mrzí, soupeř sotva stál. Deset vteřin před koncem se nemohl sebrat ze země, a přesto vyhrál…“

Jiří Procházka zvítězil v anketě Gladiátor desetiletí

Stačí být sám sebou

 

Gladiátor desetiletí je symbolem doby. Nějak vypadá, nějak mluví, nějak myslí. Jiří Procházka, držitel titulu pro období 2006-2016, získal přízeň fanoušků i odborníků díky autenticitě. V kleci i mimo ni z toho vzniká kontext, jehož smyslem je snaha neustále vidět dál. Hvězda brněnského Jetsaam Gymu je podle ankety časopisu Bojová umění hlavním reprezentantem českého MMA pro následující období a do jisté míry vyjadřuje trendy a směr, jakým se český zápas v kleci ubírá. Toto jsou myšlenky českého samuraje, jenž vyhrál anketu paradoxně v době, kdy se zotavuje z operace kolene.

Český univerzální bojovník se jmenuje

JAN VLASÁK

 

V sedmi letech začal s judem a nyní v osmatřiceti se věnuje brazilskému jiu jitsu. Mezi tím ovšem stihl karate, třetí dan v taekwondu GTF, klasický box, první dan v kickboxu, light contact, semi contact, full contact, „kájedničku“ a thajský box. V K1 se stal mistrem světa (ISKA), v taekwondu šestkrát a v BJJ zatím jednou vybojoval titul mistra Evropy, byl reprezentantem v kickboxu, v thajském boxu má profesionálního mistra Slovinska, v boxu vicemistra republiky těžké váhy.

Super talentovaná, čtrnáctiletá Valentina Vacková má namířeno do ultimátních zápasů

UFC? Zatím vyhrává jen na Playstationu!

 

Jmenuje se Valentina Vacková, pochází z Nižboru u Berouna, chodí do osmé třídy základní školy a v září dostane občanský průkaz . Na tom by nebylo nic až tak zajímavého. Ale jen do té doby, než vám v rozhovoru pro časopis Bojová umění prozradí svůj velký sen: stát se šampionkou UFC. To už zbystříte…

Boxerka Lenka Kardová

Po kolapsu jdu k profíkům hledat i radost

 

Snila o účasti na olympiádě, místo toho přišel kolaps a vystřízlivění. Osud trojnásobné české amatérské šampionky v boxu Lenky Kardové ukazuje krutou realitu. Naděje domácího ringu jsou často opuštěné, bez podpory systému, který by fungoval. Jednička váhy do 54 kg doplatila na shazování před olympijskou kvalifikací, kde měla startovat v limitu do 51 kg. Když před rokem zkolabovala, rozhodla se přejít k profesionálům. Jak prozrazuje v následujícím rozhovoru, udělala to i proto, aby byla víc pánem svého osudu.

Bantamový šampion UFC Cody Garbrandt začal boxovat už ve čtyřech letech

„NO LOVE“ na ulici i v oktagonu

 

Je mu pětadvacet let a profesionálem je teprve čtyři roky. Přesto už dokázal dokráčet na samotný vrchol. Cody Garbrandt je od 30. prosince loňského roku mistrem světa UFC v bantamové váze. Ve svých dosavadních jedenácti profesionálních MMA zápasech dosud nepoznal přemožitele, devětkrát ukončil zápas před limitem. Sportovec se všestranným talentem, který svého času nemíval nouzi o trable, ale nakonec zvolil tu správnou cestu. Ten pás, co mu říká pane, je toho důkazem.

Tomáš Adámek

Adámek zbil Lihauga, který porážku neunesl: Nechápu, nač si může stěžovat

 

Bylo to od šestatřicetiletého českého veterána skvělé představení. Tomáš Adámek (26-14-2, 9 KO) od začátku vládl v The Spectrum v Oslu souboji s domácím Timem Robinem Lihaugem (16-3, 9 KO), kterého nakonec v osmi kolech porazil 3-0 na body (79-73, 79-74, 77-76).

Kubotan

Praktické ukázky využití kubotanu v sebeobraně

 

Pokračování článku „Síla i bolest koncentrovaná na centimetr čtvereční“ z minulého čísla. Zhruba čtrnácticentimetrová
tyčka kubotan je moderní obdobou jawary či dulo-dulo. Na přelomu 60. a 70. let ji světu představil Japonec Takayuki
Kubota.

Rozhovor s reprezentačním trenérem ruského týmu shotokan karate Viktorem Sergejevičem Mashchenkem

Viktor Sergejevič MASHCHENKO

 

Narozen 22. 12. 1970 v Grozném, hlavním městě Čečenské autonomní republiky Ruské federace. V roce 1984 zde začal s karate. Svoji úspěšnou závodní kariéru zahájil v roce 1990 a v průběhu několika let se stal 8x vítězem mistrovství Ruské federace v kumite. Od roku 1996 do roku 2004 byl členem národního týmu, kde na soutěžích ME ESKA a MS WSKA získal celkem 5 medailových umístění. V současné době žije ve městě Stavropol a působí jako hlavní trenér státní reprezentace Unie Shotokan Karate-Do v Rusku.

Za své úspěchy byl oceněn titulem mistr sportu Ruska mezinárodní třídy a stal se zasloužilým trenérem sportu. Vychoval mnoho úspěšných závodníků, mezi které patří například Nikolaj Chipsanov, Alexandr Gizenko, Evgeny Chentsov, Vladislav Ivanov. Nastupující generací jsou Sergej Mashchenko nebo Valerij Zhilenko, kteří na MS JKA v roce 2014 ve svých kategoriích zvítězili v disciplíně kumite.

Foto měsíce – Lukáš Krpálek
Polemika box vs. MMA
Procházka: Král fanoušků i odborníků
Jak hlasovala porota
Jiří Procházka: Stačí být sám sebou
Strach k sebeobraně patří. Dokážete ho ale ovládnout?
Anketa: Co si o strachu myslí bojovníci
Jak se vypořádat se strachem podle čajového mistra
Proč nepoužíváte v boji znalost vitálních bodů?
Vácha: Někdo mě nenávidí, někdo mě má rád
Jan Vlasák
Každá medaile se nepočítá
Porážka mě nezlomí! Věřím, že přijde sladká odměna
Trénovat jen pro prachy je blbost
V Bulharsku jsem si připadal jako Rocky
UFC? Zatím vyhrává jen na Playstationu!
Světlo jako pomocník i zbraň
Výbušnost
Bráníte se proti zbrani?
Po kolapsu jdu k profíkům hledat i radost
Na vozíku se ubráníte nejlépe teleskopem
No Love na ulici i v oktagonu
První lekce Muay Boran: trénink Yang Sam Khum
Adámek zbil Lihauga, který porážku neunesl
Dosáhnout na dotaci nemusí být problém
Praktické ukázky využití kubotanu v sebeobraně
České Taekwon-do ITF v roce 2017
Slovenia Open 2017 v Taekwon-do WTF
Viktor Sergejevič Mashchenko
Heroes Gate 18
Adresář klubů
Co bude příště

Přečti si celé číslo